14 Mayıs 2017 Pazar

Rıza Çalımbay biyografisi ve kariyeri

Rıza Çalimbay biyografisi ve kariyeri

Rıza Çalımbay kimdir, 2 Şubat 1963, Sivas doğumlu Türk eski milli futbolcu ve teknik direktör. Günümüzde Süper Lig gruplarından Antalyaspor'un teknik direktörlüğünü yapmaktadır. Beşiktaş'ın ve Türkiye Millî Futbol Takımı'nın eski kaptanı olan Çalımbay, Atom Karınca lakabıyla anılmaktaydı. Kariyeri vakitsince yalnızca Beşiktaş'ın formasını giymiştir. Başarıyla giydiği formayı 16 sene vakitsince çıkarmamıştır. Uzun vakit kaptanlığını yaptığı Beşiktaş'ın resmi maçlarda en çok formasını giyen futbolcusudur. Muz ortalarıyla bilinir.

Futbola Beşiktaş'ın altyapısında başladı. 1980/1981 sezonunda A grup kadrosuna yükseldi. Orta sahanın sağında vazife almasına karşın orta sahanın ortasında ve sağ bek mevkiinin de seçenek adamıydı. Beşiktaş A Takımı'nda 16 sezonda 494 lig maçı oynadı ve toplam 41 gol kaydetti. 1. Lig tarihinde en çok forma giyen Beşiktaşlı oyuncu unvanını aldı. Futbol yaşantısı vakitsince yalnızca Beşiktaş forması giydi ve senelerce başarı ile kaptanlık yaptı. 16 sezonda 6 lig, 3 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 1 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası kazanan Rıza Çalımbay, 1996 Temmuz'unda jübile yaparak aktif futbola veda etti.

Rıza Çalımbay, 37 kez A, 8 kez Ümit ve 6 kez de Genç olmak üzere toplam 52 kez Millî formayı giydi. 13 Kasım 1991'de 3-1 kaybedilen İrlanda Cumhuriyeti maçında tek golü penaltıdan kaydetti. 1992'de UNICEF'in düzenlediği dünya karması maçında Almanya'ya karşı Dünya Karması'na seçildi.

Futbolu bıraktıktan sonra İngiltere'ye teknik direktörlük kurslarına giden Rıza Çalımbay, daha sonra Türkiye'ye dönerek Christoph Daum'un yardımcı antrenörü olarak 2000-01 sezonunda Beşiktaş'da ilk teknik hocalık vazifesini aldı. Daha sonra  Alman Hoca ile anlaşamayarak, Göztepe'nin başına teknik direktör olarak geride bıraktığımız Çalımbay Göztepe'yi ligde 8. yaptı, daha sonra Denizlispor ve Çaykur Rizespor'da vazife almış; çalıştırdığı bütün gruplar da başarılı neticeler almıştır. Genellikle Denizlispor'la UEFA Kupası'nda son derece başarılı neticeler almıştır.

Rıza Çalımbay Beşiktaş Kariyeri,

2004-05 sezonun ortasında Vicente Del Bosque'den boşalan Beşiktaş teknik direktörlüğü vazifeine gelmiştir. Çok kötü bir sezon yaşamış moralsiz Beşiktaş onun idaresinde sezonun ikinci yarısı başarılı bir devre geçirdi ve onun grupın başında olduğu devre göz önünde bulundurulunca devreyi önder olarak kapıyordu. Bir ileri sezonun başında, 11 Eylül 2005'te Beşiktaş Malmö FF'i kendi sahasında ezip geçerek 4-1 yendi. Arkasından 2005/2006 sezonu başında Süper Lig'nde bir türlü dilenen neticelerın gelmediği meydana atılınca ligin 9.haftasında Beşiktaş'daki vazifeinden istifa etti.

Rıza Çalımbay Ankaraspor kariyeri,

Beşiktaş'tan ayrıldıktan sonra Ankaraspor'un teknik direktörlüğüne getirildi. Ancak iddialı başladığı sezonda aradığını bulamayan ve düşme tehlikesi yaşam sürdüren bu grupta da başarılı olamadı. Sezon tamamlanmadan Ankaraspor teknik direktörlüğü vazifeinden de ayrılmak halinde kaldı.

Rıza Çalımbay Çaykur Rizespor kariyeri,

2006-07 sezonunun ilk %50 sinde rastgele bir grup çalıştırmayan Çalımbay, 18 Aralık 2006 tarihinde Beşiktaş'a gelmeden evvelce teknik direktörlük yaptığı Çaykur Rizespor'un başına ikinci kez getirilmiştir. 29 Mayıs 2013 tarihinde üçüncü kez iş başı yapmıştır.

Rıza Çalımbay Göztepe kariyeri,

2007-08 sezonunda, Altınbaş Holding'in Göztepe idaresini TMSF'den satın alması sonucu, Çalımbay ile iyi temaslar içindeki holding idaresince Göztepe'de sportif direktör olarak vazifelendirilmiştir.

Rıza Çalımbay Eskişehirspor kariyeri,

Çalımbay, 2008-09 sezonunda Süper Lig'e tekrardan yükselmiş olan Eskişehirspor ile anlaşarak kariyerine burada devam etme kararı vermiştir. 2010-11 sezonunun 6. haftasında Eskişehirspor idaresi kararıyla vazifeine son verilmiştir. Sözleşmesinin fesh edilmesine sebep olarak oluşturulan yatırımlara karşın ve grupın başında üçüncü sezonu olmasına karşın istenilen başarıyı ve istikrarı elde edememesi gösterilmiştir. 2010-11 sezonunda altı müsabakadan dört mağlubiyet ve iki beraberlik alabilmiştir.

Eskişehirspor'da genel olarak başarılı bir devre geçirmiştir. 2008-09 sezonunda grup Süper Lig'e yeni artmasına karşın sezonu 11. sırada noktalamıştır. 2009-10 sezonunu da 7. sırada bitirmiştir. Bu iki sezonda bilhassa Dört Büyük 'lere karşı oynanılan maçlarda çok başarılı olmuştur. Ancak bu başarılı olmasını istikrarlı biçimde sürdürememiştir.

0 yorum